Informacinis centras
Vilmu

Mūsų darbai ateinančioms kartoms
        
Svetainės struktūra   English   Lietuviškai

Versija
neįgaliesiems
VĮ Vilniaus miškų urėdija
Vilniaus g. 22
Mickūnų mstl.
LT-13116 Vilniaus r. sav.


Telefonas +370 5 233 6159
Faksas +370 5 216 0930
El.paštas info@vilmu.lt

Juridinių asmenų registras
Kodas 191805594
PVM kodas LT918055917
A/s LT457044060000232864
AB SEB bankas
Naujienų prenumerata

    Informacinis centras


2012-04-01      Atnaujinimo data 2015-10-29

DĖMESIO ! 
Nuo 2015 m. lapkričio 2 d. Informacinis centras uždaromas remontui.


2005 m. birželio 16 dieną Vilniaus miškų urėdijoje duris atvėrė informacinis centras, kuriame sukaupta daugybė eksponatų atspindinčių mišką ir miškininko gyvenimą. Tai vienintelis ir unikalus gamtos muziejus Vilniaus mieste ir apskrityje, kuris propaguoja gamtos idėjas ir atlieka mokomąjį − šviečiamąjį darbą miškininkystės srityje.

Besidomintys miškininkystės istorija, čia aptiks daug vertingos medžiagos: Vilniaus miškų urėdijos, girininkijų žemėlapių, kartografinės medžiagos, pirmąją urėdijos įsakymų knygą. Eksponuojamos visų  miškų urėdijos vadovų nuotraukos. Be didelę vertę turinčių prieškario ir pokario Lietuvos informacinių leidinių ir  dokumentų ar nuotraukų, kuriose atsispindi miško darbai ir miškininkų gyvenimas,  surinkti visi žurnalo “Mūsų girios” numeriai.

Čia ir gyvasis miško pasaulis − paukščiai, žvėrys, gyvūnai. Pristatoma mokomoji įvairių paukščių iškamšų, lizdų bei kiaušinių kolekcija. Švelniakailių žvėrelių, vandens ir miško paukščių iškamšos eksponuojamos žiemos ir vasaros diaramose. Lankytojams ypač įdomus šikšnosparnių inkiliukas, pakabintas virš eksponuojamo beržo "vėžio" ir "raganų šluotos". Ketinantys tapti medžiotojais, čia gali sužinoti apie gyvūnų biologiją, jų elgseną ir gyvenimo būdą, geriau pažinti paukščius ir žvėris. O skardžiabalsių  giesmininkų melodijos bevaikštant informaciniame centre, kiekvieną mintimis nukelia į žaliąjį miško pasaulį.

Gyvasis pasaulis itin trapus, sugriovę jo harmoniją  sulaukiame skaudžių pasekmių. Iš  nuotraukų matome, kokią žalą gyvajai gamtai padaro brakonieriai, eksponuojami ir iš brakonierių atimti nusikaltimų įrankiai.  Galite pamatyti  žvėrių, vabzdžių kenkėjų, ligų pažeistus medžius,  negyvą medieną, sužinoti kokios būna medelių sodinimo klaidos,  kaip miškai saugomi biologinėmis ir cheminėmis priemonėmis, įvairius miško ženklus. 

Miškų urėdijos darbuotojai globoja 18 jaunųjų miško bičiulių būrelių, kuriuos lanko 267 mokiniai. Dalis ekspozicijos skirta jų darbams. Eksponuojami įvairiuose urėdijos skelbtuose konkursuose geriausiais pripažinti piešiniai, kūrybiškai pagaminti inkilėliai ir lesyklos paukščiams.  Tuo siekiama ir kitus moksleivius paskatinti domėtis miško pasauliu ir miškininko profesija.  Lankytojai  gali palyginti tobulėjančius  miško darbų instrumentus, įvairių laikų miškininkų uniformas, pamatyti medžio amžiaus nustatymo grąžtą, žergles. Gausios medžių ir augalų lapų, spyglių, vaisių, kankorėžių kolekcijos.

Viena ekspozicijos dalis − medis dzūko buityje − tarsi padėka medžiui, padėjusiam bočiams išgyventi, kurie nuo žilos senovės buvo neatsiejami nuo medžio.

Miškas teikė būstą ir šilumą, padėjo buityje ir lauko darbuos. Iš medžio bočiai skuobė indus, šaukštus, šukas linui šukuoti. Kiek gūdžių žiemos vakarų senosios Lietuvos kaimo moters rankos glostė medinę verpstę,  ratelį, stakles, audžiant drobę šeimynos drabužiui. Medis, virtęs pelenais, padėjo velėti žlugtą. Vertingas centro eksponatas −  iš medžio išskobta nekočia, kurioje maudyti vaikai, skalbti drabužiai, laikyta sūdyta mėsa. 

Skambia daina ir smagiu šokiu Vilniaus miškų urėdiją garsina 1984 m. tuometinio Vilniaus miškų ūkio gamybinio susivienijimo direktoriaus R. Klimo įkurtas folklorinis ansamblis "Nalšia". Vienintelis Lietuvos miškininkų ansamblis kasmet į savo repertuarą itraukia vis naujų dainų, koncertuoja ne tik Lietuvoje, bet ir Europos kultūros renginiuose. Informaciniame centre eksponuojamos ansamblio apdovanojimai, leidiniai apie jį ir kai kurie muzikos instrumentai. 

Kiekvieną mėnesį informacinį centrą aplanko gausios ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikų grupės, kuriems informaciniame centre vedamos gamtos pažinimo pamokos.


Priimame ekskursijas. Informacija teikiama tel. 8 5 233 6159 arba 8 611 26181

 

 

 
VĮ Vilniaus miškų urėdija 2018